niedziela, 28 lutego 2010

Mont Saint Michel

Laura z Belgii wybierała się na krótkie wakacje do Normandii i dzięki temu przyfrunęła do mnie ta przecudnej urody karteczka z miejsca, króre jest drugą najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną we Francji (po Paryżu oczywiście).

Od moniiiq

Mont Saint Michel jest tak naprawdę wyspą, na której zbudowano miasteczko i benedyktyńskie opactwo. Według legendy początki opactwa sięgają VII w., kiedy to podczas modlitwy ukazał się biskupowi niedalekiego Avranches archanioł Michał. Na pamiątkę tego zdarzenia biskup Aubert wzniósł na wyspie niewielką kaplicę-oratorium. Na otoczonej przez morze granitowej skale, obwarowane kamiennym murem wznosi się średniowieczne opactwo. Zwieńczone jest strzelistą iglicą, w której umieszczono figurkę patrona – Archanioła Michała, pogromcy smoków. 
Dziś Mont Saint Michel ze stałym lądem łączy wybudowana pod koniec XIX wieku grobla,o długości około 2 km. Co kilka godzin odpływ odsłania piaszczyste dno morza wokół klasztoru, cofając się o wiele kilometrów, a następnie woda gwałtownie się podnosi, zalewając opuszczone wcześniej tereny. Poziom morza w okolicy opactwa wznosi się i opada nawet o 15 metrów.Spacerując w czasie odpływu po piasku wokół skały, trzeba wcześniej dowiedzieć się o godzinę najbliższego przypływu, bowiem nadchodzi on bardzo szybko!
 Ech.. pospacerowałoby się po piasku na bosaka...

3 komentarze:

 1. Jedno z kilku miejsc w Europie które koniecznie chciałbym odwiedzić!

  OdpowiedzUsuń
 2. W Normandii byłam...ale takiego cudeńka nie widziałam...Za bardzo byłam zaabsorbowana historycznymi miejscami ;) jak miejsce lądowania aliantów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Welcome to my maxicards collections,
  http://gulfmannmaxicard.blogspot.com
  Welcome for exchange.

  OdpowiedzUsuń